MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


ÇOCUKLUK ÇAĞI KAYGI BOZUKLULARI

Her çocuğun zaman zaman endişe duyması normaldir. Küçük yaşta aileden ayrılma korkusu, ailesine ve bedenine gelecek zararlardan korkma, hayvan, karanlık vb. korkuların olması normaldir. Okul döneminde başarı korkusu, ergenlik döneminde bedensel yeterlilik korkuları, yetişkinler tarafından onaylanmama korkusu görülebilinir. Bununla beraber kaygılar sürekli değildir ve aşırı huzursuzluğa yol açmaz.

Anne-babadan ayrılma, ailede yaşanan ölüm, doğal afetler, hastalık durumlarında da yaygın endişeler yaşanabilir. Bu ve benzeri stres faktörlü kaygılar kaynak ortadan kalkınca kaybolur.

Kronik hastalıklarda şeker, astım vb. durumlarda da sağlıkları ve görünüşleri hakkında yaygın endişeler yaşayabilirler. Uygun tedavi ve bilgilendirme yaklaşımlarıyla başetme becerileri kazandırıldığında kaygı düzeyinde azalma görülür.

Kaygı, kötü bir şey olacakmış gibi bir tehlike beklentisi içinde olma durumudur. Bu duruma bedensel belirtiler de eşlik eder. Kalp atışlarında hızlanma, sık nefes alma, nefesin yetmediği hissi, terleme, titreme, ateş basması, kasılmalar, bulantı, ishal, sık idrara çıkma, karın ağrısı , sinirlilik, gerginlik, deride bölgesel hassasiyet, bedenin bazı bölümlerinin uyuşması gibi bedensel şikayetler eşlik eder.

Kaygının kaynağı çoğunlukla çocuğun yanlış, çarptırılmış düşüncelerdir. Kaygı bireyin içsel problemlerinin bir belirtisidir. Kaygı taklit yoluyla öğrenilebilir. Anne yada babadan birisinin kaygı bozukluğu var ise çocukta yaşayarak, gözlemleyerek kaygılı düşünce ve davranışları taklit edebilir.

Çocuğun bir çok şey hakkında ısrarcı tekrarlayan endişeleri vardır. Endişelerinin belirli bir nedeni yoktur. Bu endişeler çocuğun , okul ve evdeki aktivitelere katılımını ve sosyal ilişkilerini etkiler.

Çocuğu yaptığı, yapmadığı her şey endişelendirir. Kaygının hakim oluğu çocuklar daha çok geçmişi ve geleceği düşünür. Yaşadığı an’a odaklanmakta zorluk yaşarlar. Çocuk, sürekli geleceğe dair gerçekçi olmayan yoğun kaygılar yaşar.Olaylara ve kişilere şüpheyle yaklaşır. Dış dünyaya güven duymaz. Güvensiz ve şüpheci yaklaşımı çocuğun kaygılarını besler.

Kaygı bozukluğu olan çocuk hayatının her alanında aşırı kontrollü davranır. Olaylara karşı katı tutum sergiler. Vücut temizliği ve bulunduğu ortamların düzeni ve temizliği için gereğinden fazla titiz davranır. Sürekli endişe hissetmesinden dolayı bedenen gevşeyemez. Bu kasılmalara bağlı olarak kas ağrıları, titremeler yaşayabilir. Kas gerginliğine bağlı baş,boyun ve sırt ağrıları yaşayabilir.

Yoğun kaygısı olan çocuk çevreleri tarafından sürekli onaylanma ihtiyacı duyarlar. Kendilerinden beklentilerinde aşırı mükemmeliyetçi “en iyi”-“en başarılı”-“en beğenilen” biri olmak isterler. Her zaman ve her durumda en uygun olanı düşünmek ve yapmak istediğindedirler. Bu nedenle sürekli kontrolü, gergin ve hoşnutsuzdurlar.

Her alanda başarılı olmak için kendilerini zorlarlar.Bazen çok başarılı olmak isteğine karşı çalışma eyleminde bulunmazlar. Bazen de çok çalışmalarına rağmen başarılı olamazlar.

Kaygı sorunu yaşayan çocuk, aile bireylerinin ve arkadaşlarının sevgisinden sürekli endişe duyarlar. Çoğunlukla bir beden şikayeti vardır. Başağrısı sık görülür. Ağrıların yeri ve şiddeti sürekli değişsede, sürekli bedensel şikayetler gözlemlenir.çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın