MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


ÇOCUKLUK MASTÜRBASYONU

Çocukların genital bölgelerini elle yada nesne ile uyararak ve bu esnada terleme,kızarma,sık nefes alma belirtilerinin gözlemlendiği bu durum çocukluk mastürbasyonu olarak adlandırılır.

Bebeklik döneminde de mastürbasyon gözlemlenebilir.Altı temizlenen ve bezlenen bebek genital bölgedeki uyarıyı hissedebilir.

Anne memesi emmeyen,uzun süre yalnız ve uyaransız bırakılan bebekler uyarılma ve rahatlama ihtiyaçlarını, kendilerini uyararak karşılayabilir. Uyku öncesi rahatlama ve uykuya geçiş için mastürbasyon gözlemlenebilir.

Bebeklik döneminin alışkanlıkları; meme ve emziği bırakma, uygun yöntemler kullanılarak ve bu alışkanlıkların yerine uygun uyaranlar kazandırılarak bırakılmalıdır.Bu alışkanlıkların hızlı bırakılma durumlarında çocuk mastürbasyonla uyaran ve rahatlama ihtiyacını karşılar.

Bebeklikteki mastürbasyondan, istemli mastürbasyona geçiş 2 yaş civarında gözlemlenebilir. Çocuk 4-5 yaşlarında iken bilinçli mastürbasyon yapmaya başlar.

Bulunduğu çevrede yeterli ve uygun uyaranlar alabilen, bedensel temas ihtiyacı,ilgi ihtiyacı karşılanan çocukta da zaman zaman mastürbasyon gözlemlenebilir.

Mastürbasyon normal cinsel gelişimin bir parçasıdır. Bebeklik ve çocukluk döneminde genital bölgeyi tanıma ve vücudun keşifle ilgili bir durumdur.

Çocuk engellenme durumlarından başetmede, yalnız kaldığı zamanlarda ilgi ihtiyacını dile getirmede veya sıkıntı duyduğu zamanlarda rahatlamak için de mastürbasyon yapıyor olabilir.

Genital bölgedeki bir enfeksiyon sonucunda da mastürbasyon başlayabilir.Çocuğa giydirilen dar giysilerde genital bölgedeki uyarımı başlatabilir.

Mastürbasyona yaklaşımda öncelikle, başlatan neden ya da nedenler bulunulmalıdır. Aileye uygun bilginin aktarılması şiddetli mastürbasyon durumlarıyla baş etmede çok önemlidir.

Mastürbasyon yaptığı için çocuğu korkutmak, bağırmak, yasaklar koymak, aşağılamak ve yanlış bilgi verilmesi sakıncalıdır. Şiddetli mastürbasyonun gözlemlediği durumlarda çocuğa zaman ayırarak ve ortak faliyetler planlayarak ilgi ve uyaran ihtiyaçı karşılanmalıdır.

Çocuğun duygusal ve dokunsal ihtiyaçlarını karşılayacak yaklaşımlarda bulunulmalıdır.

Çocuğun yalnız kaldığı durumlarda ve boş zamanlarını değerlendirebilecek uygun materyal sağlanarak beceri gelişimi desteklenebilir. Mastürbasyona direk değil dolaylı yaklaşılmalıdır.
çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın