MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


ENKOPRESİZ ( KAKA KAÇIRMA )

Kaka kaçırma, çocuk 4 yaşın üstünde ise herhangi bir organik hastalığı veya bozukluğu olmaksızın istemsiz yada istemli dışkılama kontrolünün bozulmasıdır.

Kaka kaçırmanın son 3 aydır ve ayda en az bir kez olması problem olduğunun göstergesidir.

Bu problem erkek çocuklarda görülme sıklığı kız çocuklarına oranla daha fazladır.

Çocuk dışkı kontrolünü hiç kazanmamış olduğu gibi kazanıp daha sonra tekrar kaybedebilir.

Tuvalet eğitimi 1-3 yaş arası gelişir. Kaka kontrolü için çoçuğun, 1.5 yaşından itibaren hazır olunuşluğu gözlemlenmelidir.Çocuk kakası geldiği sırada, bedensel işaretler veriyor ise tuvalet eğitimine başlanılabilinir.Tuvalet eğitiminin başlandığı dönemde, anne ile çocuk ilişkisinde sürtüşme yaşanmaması, bu dönemin sağlıklı atlatılması için oldukça önemlidir.Tuvalet eğitimine erken ya da geç başlanılması kaka kaçırma problemine yol açabilir.

Çocuk bağırsak hareketlerini kontrol edebildiğini keşfeder.Kakasını tutup uygun yere yaptığında bu durumdan onaylanıp ve aferinler aldığını görür. Bu dönem otonomi (özerklik)duygusunun kazanıldığı önemli bir süreçtir. Bu dönemde tuvalet eğitimini veren kişinin baskıcı ve katı tutumu çocukta iç çatışmalara yol açabilir. Çünkü çocuk bağırsak kontrolüyle kazanmak istediği otonomiyi yaşamak ve çevresine göstermek ister. Bu olayı yetişkini sevindiren veya kızdıran bir silah olarak kullanabilir.

Tuvalet eğitimin sırasında yetişkinin çocukla işbirlikçi tutumla kararlı ve ılımlı yaklaşımda bulunması önemlidir. Çünkü çocukta bu dönemde görülen inatçı, ters ve negatif tutumlar ancak bu yaklaşımlarla aşılabilinir.

Anne çocuk arasındaki ilişkinin biçimi kaka kaçırma probleminin oluşumunda önemli bir unsurdur.Anne çocuk ilişkisinde, birisinin baskın olması kaka kaçırma problemini artırabilir.Bununla beraber aşırı esnek ve kuralların olmadığı ilişkilerde, kaka kaçırma problemin oluşumunda önemli bir unsurdur.

Bir diğer önemli etken ise annenin kişilik yapısıdır. Aşırı titiz ve temizliğe önem veren anne tutumlarında da kaka kaçırma problemi gözlemlenebilir. Bununla beraber aşırı gevşek ve yetersiz tuvalet eğitimide bu problemin nedenleri arasındadır.

Yetersiz ve mesafeli baba-çocuk ilişki durumlarında da kaka kaçırma problemlemi gözlemlenebilir.

Kaka kaçırma, çocuğun kendisine uygulanan disiplin şekline karşı bir öç alma şekli olabilir. İfade edemediği saldırganlık duygusununu bu yolla ortaya çıkarabilir.
çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın