MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


HUYSUZLUK NÖBETLERİ (TEMPERTANTRUM)

Aşırı hiddetlenme ve öfke patlaması anlamına gelen bir durumdur. Hiddetlenme tablosunun görülen çocuk engellenmeleri tolere edemez. Engellendiği zaman, kendini yerden yere atabilir, başını yerlere duvarlara vurarak aşırı tepki gösterebilir.Katılana kadar ağlayabilir.

Bu sorunun kaynağı psikolojik kökenli olabileceği gibi, hatalı terbiye ve yetiştirme tarzından da kaynaklanıyor olabilir.

Anne çocuk arasındaki ilişkinin azlığı da sorunun şiddetini artırabilir. Çocuk 2 yaşından itibaren bağımsızlığını kazanmaya başlar. Bu yaştan itibaren engellendiği durumlarda öfke duyabilir. Çocukta henüz ego sosyalize olmadığı için zaman zaman isteklerinin ertelenmesi gerekeceğini yaşayarak kazandırılmaya çalışılmalıdır.

Çocuk engellenmeleri,sınırlanmaları hayal kırıklarını tolere ederek kendini kontrol etmeyi öğrenecek ve duygusal olgunluğu kazanacaktır.

Her isteği yapılmış, ihtiyaç durumlarında da engellenmemiş, kurallara uyma becerisi kazanmamış çocuk sosyal ilişkilerde oldukça sorunlar yaşayacaktır. Engellenme durumlarıyla karşılaştığında aşırı hiddetleniyor, ağlıyor, kendini yere atıyor, öfke patlamaları yaşıyor ise uzman yardımına ihtiyaç vardır.

Ağlayarak isteklerini ulaşmayı öğrenen çocuk sürekli isteklerine ulaşmak için bu yöntemi deneyebilir.

Kuralsız aile tutumları veya aşırı baskıcı tutum ve oteriter yaklaşımlarla büyüyen çocukta kontrolsüz hiddetlenmeler yaşanabilir.

Bu tabloda kaynak olan tutuma yönelik iyileştirme yaklaşımlarında bulunulmalıdır. Uygun ebeveyn tutumlarının kazanılması desteklenilmelidir. Çocuğun duygusal ifadesi uygun yollar kazandırılmalıdır.
çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın