MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


OĞLUMUN MOTİVASYON STRATEJİSİ

Motivasyon ile ilgili bir seminer vermem istenmişti. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle işyerimde hazırlanmam mümkün olmuyordu. Ben de mecburen evde hazırlamak durumunda kalmıştım.

Evde "motivasyon konusu ile ilgili neler anlatabilirim?" diye düşünürken, 10 aylık olan oğlum da benimle oynamak derdinde idi. Kafamın bir bölümü motivasyon semineri, bir bölümü ise oğlumla oynama isteğiyle meşguldü. Derken oğlumun talepkar bakışları karşısında seminerle uğraşmayı geceye bırakmaya; o anda ise oğlumla vakit geçirmeye karar verdim.

Çocuklarla oyun oynamak yetişkinler için bazen çok zor ve zahmetli bir uğraşı halini alabiliyor. Ancak çocuklarla vakit geçirmek yüklendiğimiz günlük stresörlerden uzaklaşmak ve kafamızı dağıtmak açısından mükemmel bir fırsat da aynı zamanda...

Oğlum, kendisiyle ilgileneceğimi anladıktan sonra kendi kendine oynamaya başladı. Israrla koltuğun üzerine çıkmaya çalışıyordu. İlk deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Dengesini kaybetti ve yere düştü. Vazgeçecek sandım, ama tekrar aynı davranışa yöneldi, tekrar düştü, tekrar yöneldi. Bu gözlemle birlikte benim motivasyon seminerim de aslında tamamlanmış oldu. Nasıl mı oldu? Anlatayım...

Öncelikle motivasyon için 4 ilke önemli. (Ben bunu 2 i-2 k kuralı olarak düşündüm).

İstemek:

Bir başarıyı elde etmek için öncelikle istemek gerekiyordu. İnsanları motive edecek, onları heyecanlandıracak bir şeyi istemeleri gerekiyor. Çocuk istemek, kariyer istemek yada her ikisini birden istemek olabilir. Eğer istemezseniz bu hedeflerin hiçbiri gerçekleşmiyor. İnsanlar istedikleri oranda hayatlarını değiştirebiliyorlar. Bakın Sezen Aksu eğer sanatçı olmayı çok istememiş olsa idi belki de sadece arkadaş sohbetlerinde şarkı söylemeye çalışan bir Ziraat Mühendisi olarak hayatını sürdürecekti yada Özgür Kız Nil Karaibrahimgil şu an pek çok kişinin tanıdığı bir şarkıcı değil; reklam yazarı olarak yaşamını sürdürecekti. Oğlumla ilgili boyutu ise onun sınırsız bir isteme kapasitesinin olması idi. Sizin de gerçekleşmesini çok istediğiniz istekleriniz yok mu?

İnanç:

Başarılı insanlar bazı şeyleri yapabileceklerine ilişkin sarsılmaz bir inanç geliştirmişlerdir. Bu inanç, motivasyonun sürekliliğinde önemli rol oynamıştır. Eğer bir şeyi gerçekten gerçekleştirmek istiyorsanız kendinize ve hedefinize inanmanız gerekir. Eğer Edison ampulü bulabileceğine inanmasa idi bu buluşu yapabilir miydi? Yada Walt Disney kendisine inanmasaydı Disneyland’ı kurabilir miydi? Şu bir gerçek; denemedikçe neyi iyi yapabileceğinizi bilmenize imkan yoktur. Oğlum şu anda kendi becerilerini henüz iyi tanıyamadığı için her şeyi yapabileceğine inanıyor. Bence iyi de yapıyor. Eğer şu an bunu yapamayacağını bilse herhalde asla deneme cesaretinde bulunmazdı.

Kararlılık:

İnsanlar başarılı olmak için sürekli denemek zorunda kalıyorlar. Başarılı olmak için onlarca-yüzlerce başarısızlığı göze alıyorlar. Onlar bu başarısızlıklara karşı usanmadan çalışmalarını sürdürüyorlar. Oğlum farkında olmadan bir kararlılık örneği gösteriyordu. Başarısızlıklara rağmen ısrarla istediğini yapmaya çabalıyordu.

Kulak tıkama:

Bence insanların başarıya ulaşmaları için bazen çevreye kulak tıkamaları gerekiyor. Çünkü çevreden sizin hedefinize ulaşmanızı destekleyen 1 kişiye karşılık, önünüzü, hayallerinizi engellemeye çalışan 10 kişi görebilirsiniz. Oğlum bizi anlamadığı için pes etmiyordu. Eğer anlasa belki de biz ona şu anda istediğini yapmasının mümkün olmadığını söyleyecektik. Bunu denememesi gerektiğini, istediğinin olmasının mümkün olmadığına onu inandırmaya çalışacaktık.

Kendi kendime dedim ki "iyi ki yürümeyi küçük yaşlarda öğreniyoruz". Eğer yetişkin yaşamında yürümeyi öğrenmek zorunda kalsak bizi vazgeçirmeye çalışan pek çok kişiden etkilenip belki de asla yürümeyi öğrenemeyecektik.

Evet, benim oğlumun motivasyon stratejisi bu şekilde. Bu strateji kullanılarak pek çok hedefe ulaşmak mümkün. Bu hedef kilo verme, kariyer yada geliştirmek istediğiniz bir yönünüz olabilir. Hemen işe koyulabilirsiniz.

Sizi mutlu edecek hedeflere ulaşmanız dileği ile...

Psikolog Ferahim Yeşilyurtçocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın