MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


OKUL FOBİSİ NEDİR?

Okul fobisi,kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir.

Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantısı,karın arısı ya da baş ağrısı şeklindeki bedensel şikayetler görülür.Bu belirtiler genellikle sabahları uyanır uyanmaz görülmekte ve okula gitmemelerine karar verilir verilmez de kendiliğinden kaybolmaktadır.Eğer çocuğa okula öğleden sonra gitmesi önerilirse,belirtilerin aniden kaybolduğu görülebilir.

Hafta sonları okul fobisi olan çocukların en sevdikleri günlerdir.Diledikleri gibi oyun oynayabilecekleri ,okula gitmeyecekleri için bedensel şikayetler görülmez.

OKUL FOBİSİ İLE OKUL KAÇAĞI AYNI ŞEYLER Mİ?

Okul fobisi ile okul kaçağı birbiriyle sık karıştırılmaktadır.Okul fobisi olan çocuk ,değişik zamanlarda okula anne ve babasının bilgisiyle gitmez.ve evde kalır.Çocuğun okula gitmemesinin temelinde başarısızlık korkusu ve sınıf içinde aktif olamama endişesi bulunur .Okuldan kaçan çocuklar ise okulu sevmezler,aynı zamanda tembeldirler ve akademik bir amaçları yoktur.Bu çocuklar okuldan kaçtıkları zamanı anne babasının bilgisi olmaksızın ev dışında gönüllerince geçirirler..Buna karşılık okul fobisi olan çocuklar evden uzaklaşmazlar evde mutlu ve neşelidirler.

NEDENLERİ NELERDİR?

Diğer fobilerde olduğu gibi okula gittikten sonra oluşan korkularda kalıtımsal ve yapısal etkenlerden çok psikolojik yaşantıların daha önemli bir yeri olduğu görülür.

Okul fobisi olan çocuk görünüşte nedensiz olarak okula gitmekten korkmaktadır.Ancak bu korkuyu oluşturan bazı temel etmenler vardır.bunların başında yaygın bir baskının egemen olduğu aile ortamı sayılabilir.Okul fobisi olan çocukların yaşamlarının daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülür.

Bu tür annelerin sürekli olarak çocukların memnun ederek , onların sevgisini kazanma çabası içinde oldukları, tüm gereksinimlerini karşıladıkları ve onları sürekli olarak hayal kırıklığına uğramaktan korudukları dikkatimizi çeker .Bu anneler özellikle çocukların bedensel rahatsızlığıyla yakından ilgilidirler .Bazıları çocukları gözlerinin önünde olmadığında kendilerini çok yalnız hissederler .Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklarıyla yakın olma gereksinimi duyarlar.

Bazı annelerin çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındıkları gibi arkadaşlarının evine bile oyun oynamak için göndermek istemediği görülmektedir .

Ailesel etkenlerin yanı sıra ayrılık endişesi, değişiklik ve sıkıntı da okul fobisinin nedenleri arasında sayılabilir.Değişiklik bazı çocuklarda okul fobisinin oluşumu için başlı başına bir neden olabilir yeni eve ,koşullara yeni okula ya da sınıfa geçme bu fobiye neden olabilir .

OKUL FOBİSİ GEÇİCİ Mİ KALICI MI?

Okul fobisi akut veya kronik olabilir.Okul fobisi olan çocuklar evde kaldıkları sürece mutludurlar.Arkadaş ilişkilerinde evde etkindirler. Hatta bu çocukların evde ödevlerini yaptıkları da görülür.

Okul fobisi ilkokuldan liseye kadar her yaşta görülebilir. Kronik okul fobisi zamanla oluşur..Bu fobinin oluşmasında gencin çocukluk yıllarındaki okul fobisini de içine alan çeşitli davranış problemlerinin rolü büyüktür .

Kronik okul fobisinde ,akut okul fobisinin tersine birtakım uyum zorluklarını içerir Bu çocukların sadece okuldan değil, daha önceden zevk aldıkları diğer faaliyetlerden de uzaklaştıkları görülür.Bunun yanı sıra bu tür çocuklar okula olan korkularını tüm çevreye genelleştirirler.Sonuç olarak bu çocukların gerek insan ilişkilerinde gerekse yabancı oldukları ortamlardaki huzursuzlukları giderek artar.

OKUL FOBİSİ EN SIK NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Okul fobisinin en yaygın olduğu yaş grubu 5-8 yaşları arasıdır .İkinci yoğun görülen yaş dilimi 11-14 arasıdır .

TEDAVİSİ NASILDIR?

Okuldan uzak kalmasının getireceği sorunlar nedeniyle okul fobisi olan çocukların elinden geldiğince biran önce okula dönmeleri gerekir .Bunun için bir uzman tarafından sorunun nedenleri araştırılarak çocuğun endişeleri azaltılmalıdır .Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat ,sonra yarım gün ,sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabilir ,eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak, çocuğun okula alışmasına yardımcı olabilir .

Daha kalıcı değişimler gerçekleştirebilmek için aile sistemini incelemek ana babaları bilgilendirmek faydalı olmaktadır.

Psk.Ferahim Yeşilyurtçocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın