MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


PARMAK EMME

Parmak emme, çocuğun rahatlık ve güvenlik arayışı sonucu olabilir. Küçük yaşlarda (3-4 yaş) zaman zaman görülmesi normaldir. Çocuk büyümesine rağmen 5 yaş civarı hala devam ediyorsa sorgulanmalıdır.

2-6 yaşlar arası çocuklarda uykuya geçişi kolaylaştıracak çok çeşitli davranışlar gözlenebilir. Bunlar parmak emme, yetişkinin vücudunun bir bölümüyle ( kulak memesi, saç, göğüs vb gibi..) oynama, battaniye emme tarzında davranışlardır. Çocuk için kendini rahatlatma alışkanlıklarıdır.

Emme, ihtiyacı karşılanmamış çocuklarda daha fazla parmak emme gözlenebilir.

Çocuk yaşadığı bir gerginliğin sonucu parmak emme davranışıyla kendini rahatlatmaya çalışabilir. Anne-çocuk ilişkisinin yetersiz olduğu durumlarda çocukta parmak emme gözlenebilir.Çocuk duygusal yoksunluk yaşıyorsa rahatlamak için bu davranışı yapıyor olabilir.

Çocukta özgüven azlığı var ise çocuk için yeni ortamlar, yeni kişiler ve yeni etkinlikler stres kaynağı olabilir. Çocuk bu durumda hissedeceği baskı ve utanma durumlarından başetmek için parmak emebilir.

Çocuk bulunduğu ortamdaki etkinliklere katılmıyorsa sıkılacaktır. Sıkıntıdan başetmek içinde parmak emebilir.

Çocuk parmak emme davranışı ile ilgi çekiyor ise bu davranışı devam ettirebilir.

Çocuk boş zamanları değerlendiremiyor ise sıkıntı duygusuyla başetmek için parmak emebilir.

Çocuk parmak emiyor ve bunu yaparken fark edilip, alay edilmekten korkuyorsa akranlarıyla olmayı tercih etmeyebilir.

Çocukluk döneminde uzun süreli parmak emme kalıcı dişler üzerinde parmağın baskısından dolayı dişlerin yapısının bozulmasına neden olabilir.

Çocuk bu alışkanlığından dolayı korkutulmamalı, alay edilmemeli, kıyaslanmamalı, bırakması için zorlanmamalıdır. Direk uyarılma yerine dolaylı dikkatini başka yöne çekilmesine çalışılmalıdır. Bu alışkanlık bozukluğuyla başetmede, çocuğun hazır olması, kabul etmesi ve istemesi önemlidir.

Çocuğun sağlıklı davranışları öne çıkarılarak, duygusal olgunluk için desteklenmelidir.

Bu bozukluk çocuğun kontrolü dışında gelişen bir durumdur. Çocuk parmak emme davranışı engelleyemiyorsa suçlanmamalıdır.

Olumsuz eleştiriler, korkutmalar,kıyaslamalar çocuktaki stresi artıracağından parmak emme davranışını da artıracaktır.
çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın