MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


TIRNAK YEME

Tırnak yeme bir alışkanlık sorunudur. Tırnak yemede diğer alışkanlık sorunları gibi kontrol dışı gelişen istenmeyen, kurtulma çabalarına rağmen devam eden bir alışkanlık bozukluğudur.

Genellikle 3-4 yaşlarında ortaya çıkar. Çocukta bu davranış ruhsal gerilim ve sıkıntı yaşadığı anda ortaya çıkabilir.

Çocuk saldırganlık duygularını bastırıyor ve uygun bir yolla açığa vuramadığı durumlarda da tırnak yeme gözlenebilir.

Çocuğun, kendi kendine yönelik saldırganlık dürtüsünün belirtisi de olabilir. Aşırı otoriter ve baskıcı aile tutumlarıyla başetme durumlarında da çocukta bu davranış görülebilir.

Çocuk yetersiz ilgi ve sevgiye maruz olduğu durumlarda da tırnak yeme görülebilir. Çocuk yaşadığı duygusal açlıktan başetmek için bu alışkanlık sorununu sergiliyor olabilir.

Çocuk aile içerisinde sürekli azarlanıyor ve eleştiriye maruz kalıyorsa tırnak yeme görülebilir. Çocuğun çevresinde tırnak yiyen birisi var ise model alabilir. Taklit edebilir.

Çocuk yeterli özgüvene sahip olmaması da tırnak yemeyi oluşturan yada artıran unsurlar arasındadır.

Çocuk başkalarına duyduğu zarar verme arzusunu tırnak yiyerek bastırıyor olabilir.

Tüm alışkanlık sorunlarında geçerli birincil yaklaşım bu sorun içinde geçerlidir. Çocukta tırnak yeme görüldüğünde direk uyarılmamalıdır. Dikkati başka olaylara yönlendirilmelidir.

Çocukta özgüvenini destekleyici yaklaşımlarda bulunarak,olumlu davranışları ön plana çıkarılmalıdır.

Tırnak yeme davranışının kaynağına inilmeli hangi durumlardan kaynaklanıyor ise o duruma yönelik iyileştirmeler gerçekleştirilmelidir. Çocukta duygusal ifade yolları desteklenmelidir.
çocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın