MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


ÇOCUĞUN BURCU

Geçenlerde 2 jinekolog arkadaşımla birlikteydik. Sohbet arasında bir arkadaşım son günlerde anne adaylarının kendilerinden doğum günü ve saati ile ilgili talepleri olduğunu söyledi. Diğeri de konuya katıldı ve benzer taleplerin kendisine de geldiğini söyledi.

Anne adayları doktorlara ricada bulunuyorlarmış; "Çocuğumu 2 gün önce doğuramaz mıyım? Ben çocuğun kova burcundan olmasını istiyorum. Akıllı olsun, eğer 2 gün sonra olursa balık olacak ve balıklar çok duygusal olup, çabuk hayal kırıklığına uğrarlar."

Bazı anne adayları ise bebeklerini günün belirli bir saatinde doğurmak istiyormuş. Böylece çocuğun yükselenini ayarlayabilirlermiş.

Sonunda topu bana attılar ve sordular, "Gerçekten doğum günü ve saati çocuğun özellikleriyle ilgili ipucu verir mi?" Verdiğim cevabı özetlersem; bir insanın bireysel özelliklerini belirlerken pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin bir kısmı genetik yapımızla gelir, bir kısmı ise çocuğa bakım veren anne babanın çocukla etkileşimleri sonucu oluşur. Mizaç, kişilik, zeka, yetenek gibi özellikler bu faktörlerden bazılarıdır.

Çocuğun özellikleri belirlenirken en çok etkisi olan faktörler bunlardır. Zeka ve yetenek kişinin kalıtımsal yapısı ile birlikte gelirken, mizaç ve kişilik özellikleri zaman içinde aile içerisinde belirginleşir. Anne babaların tavır ve tutumları çocuğun gelecekteki davranışlarının alt yapısını oluşturur.

Bu nedenle bence, anne baba çocuğun özelliklerini belirlemek istiyorsa, ona iyi bir model olmaya çalışsınlar, ama istiyorlarsa hobi olarak burçlarla yine de ilgilenebilirler.

Sağlıklı günler dileklerimle...

Psikolog Ferahim Yeşilyurt
International Hospital İstanbulçocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın