MAKALELERİMİZ

   - ÇOCUK PSİKOLOJİSİ -


ÇOCUĞUNUZUN ADI NE OLSUN?

Bebeğinize isim koymak kolay gibi görünmesine rağmen aslında pek çok sorunu da beraberinde getirir. Anne babalar arasında tartışmalara neden olabildiği gibi bazen daha ciddi kavgalara da dönüşebilir.

Diyelim ki çiftlerden biri çocuğuna bir isim düşündü. Bu ismin önemi ve nedeni ile ilgili diğer kişiyi ikna etmesi gerekir. Eşler isim konusunda anlaştılar, bitti mi? Hayır.

Genellikle çiftler isim konusunda kendi aralarında anlaşsalar bile bir de çiftlerin ailelerini ikna etmeleri gerekir. Annenin ailesi, babanın ailesi de ikna edilmek durumunda kalınır. "Tamam buraya kadar geldik" diyorsanız yine işiniz bitmez, bir de çevrenizdeki kişileri ikna etmeniz ve bu kişilerden gelebilecek önerilere karşı da kararlı olabilmeniz gerekir.

Diyelim ki çocuğunuza dedesinin ismini koymaya karar verdiniz ve tepkiler işte başlıyor;

- Yaşayan birinin adı hiç çocuğa konulur mu, kişinin ömrünü kısaltırsınız.
- Çok ağır bir isim, çocuğa ağır gelebilir, herkes bu ismi taşıyamaz.
- Kız/erkek ismi gibi, kıza/erkeğe böyle isim yakışmaz.
- Çok eski bir isim.
- Çok sıradan.
- Arkadaşları alay ederler.
- Türkçe lastikli bir dildir, başka bir anlamda kullanabilirler.

Bu tip yorumlarla karşılaşırsanız bile çocuk sizin çocuğunuz, ismini de siz seçtiniz ve yorumlar ne olursa olsun önemli olan sizin çocuğunuza ne şekilde seslenmek istediğinizdir.

Eğer çocuğunuza seçtiğiniz ismin yakıştığını düşünüyorsanız başkalarının söylediklerinin ne önemi var???

Sağlıklı günler dileklerimle...

Psikolog Ferahim Yeşilyurtçocuk psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın