MAKALELERİMİZ

   - ERGEN PSİKOLOJİSİ -

Çocukluktan yetişkinliğe geçişte bir ara dönem olan ergenlik, içerisinde birçok değişim ve çatışmaları barındırır. Aileler değişim yaşayan genci bazen tanıyamadıkları gibi, gençler de bazen kendilerini tanıyamadıklarını ifade etmektedirler.
Ergenlik döneminde aile ile ergen arasında çeşitli çatışmalar yaşanmaktadır. Çatışmaların nasıl yönetileceği, duygusal çelişkilerin nasıl giderilebileceği, bugünü yaşama arzusunun geleceği düşünme sorumluluğu ile beraber nasıl sürdürülebileceği konusunda uzmanlarımız ailelere ve gençlere yardımcı olmaktadırlar. Aynı zamanda sbs ve öss gibi sınavlara hazırlık da ergenlik dönemine denk gelmektedir. Sınavlara hazırlık çalışmalarımız öğrencilere sınav kaygısı, motivasyon, dikkat sorunları gibi konularda destek olmaktadır.

İDA Psikiyatri Merkezi’nin verilen bu hizmetler alanında uzman Psikiyatristler, psikologlar ve pedagoglar tarafından verilmektedir. Uzmanlarımız alanında en az 10 yıllık bir deneyime sahiptir.


ERGENLİK DÖNEMİ VE GENEL ÖZELLİKLERİ
Gelişim basamaklarında 11-21 yaş arasında geç,irilen döneme genel olarak ergenlik denir.  Devamını Oku

ERGENLİK DÖNEMİNİ PROBLEMSİZ GEÇİRMEDE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER
İyi bir iletişim kurmanın ergenlik dönemini daha az sorunla atlatmanın anahtarı olduğu unutmamalıdır.  Devamını Oku

GENÇLİK ÇAĞI NE DEMEKTİR?
Gençlik ; biyolojik , psikolojik ve sosyal açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın yer aldığı , çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir  Devamını Oku

KUŞAK ÇATIŞMASI NEDİR?
Genellikle okul başarısızlığı gösteren çocukların başarıları, gerçek yeteneklerinin altında seyreder.  Devamını Oku

SINAV KAYGISI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Sınav kaygısı özellikle son yıllarda psikoloji alanında daha fazla ilgi görmektedir.  Devamını OkuİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın