MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -


40’lı Yaşlara Doğru

 

Dört on yılı devirdikten sonra söylenebilecek en güzel şiirlerden biri bu belki de! İnsan hayatında “ bilgilerin bütünleştirildiği, üretkenlik çağı” der Ericsonn, diğer bir yandan bakarsak pişmanlıkların daha bir kolay konuşulduğu, acıların daha bir üstüne gidilebildiği, dostlukların değerinin daha bir anlaşıldığı, sınırların daha bir bilindiği, bir adım ötesini görebilme olasılığının daha bir arttığı, aşık olmanın ne kadar kolay ve sevginin ne kadar emek gerektirdiğinin bilindiği zamanlar…

Evet, çok aşık oldum senden önce
Ama seninle öğreniyorum sevmeyi
Kırk yılda öğrendim şu kadarcık gerçeği
Şimdi hem aşığım sana hem seviyorum seni

Murathan Mungan

Kimilerimiz geç bulduğunu düşündükleri sevgilerine sıkıca sarılıp, içlerindeki sonsuz huzur duygusuyla evlerine dönerken, ne kadar şanslı olduklarını düşünebilirler. Kimilerimiz ise, yaptıkları yanlışdan dönebilecekleri son istasyonda inmenin hesabında da olabilirler. Belki de kaybolmuş hayatlarına yazdıkları şiirleri, her akşam dost meclislerinde içer kimilerimiz. Kimilerimiz ise bu yazılanlardan hiçbir şey anlamadan iş, güç, para hesabındadır, ama zaten konumuz onlarda değildir.

Annesini, babasını ya da sevdiklerini kaybetmiştir kimilerimiz ve hayatları değişmiştir. Kayıpların soğuk yüzü çıkmıştır bir anda karşılarına, hiç ölmeyecek gibi yaşarken ve en acısıdır ki evlatlarını kaybetmiştir kimilerimiz ve hayatları değişmiştir. Söylenecek hiçbir şey kalmamıştır. İnsanın ne kadar yalnız olduğunu, yaşama katlanmanın ne kadar acı veren bir şey olduğunu keşfetmiştir kimilerimiz, eksileninin hep kendi olduğunu, aslında eksilenlerle kendi olduğunu ve hayatın kimseye imtiyaz göstermediğini anlamıştır. Kimilerimiz ise bu yazılanlardan hiçbir şey anlamadan iş, güç, para hesabındadır, ama zaten konumuz onlarda değildir.

Kimilerimiz ilk aşklarına yazdıkları mektupları çıkarmaktadır saklı, gizli köşelerden; kimilerimiz yeni ayrılmıştır eşlerinden ve hayata yeniden başladıklarını düşünmektedirler. Kimilerimiz ise sevgililerle yürütebileceklerine inanmaktadırlar, inanmadıkları evliliklerini. Artık aşık olamayacaklarına inanmıştır kimilerimiz, bütün bu işleri gençlere bırakmışlardır.

Bu anda, tam da bu anda, aşıktır kimilerimiz, geçmiş aşkların hesabını kapatarak. Acıları, kayıpları, pişmanlıkları, yalnızlıkları, terk etmişlikleri ve terk edilmişlikleri ve özlemleri ve umutları ve kocaman yürekleri ile, tam da kainatın ortasındadır kimilerimiz. Aşıktırlar ve sevmeyi öğrenmişlerdir ve sevgileri için her şeyin mümkün olduğunu ve sevginin dünyanın gerçeğini değiştirebildiğini… Kimilerimiz ise bu yazılanlardan hiçbir şey anlamadan iş, güç, para hesabındadır, ama zaten konumuz onlarda değildir.

Dr. Basri Doğu Psikiyatrist Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesiyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın