MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -BEBEK İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Özellikle doğumun yaklaşmasıyla birlikte, anne adaylarının bebeğin sağlıklı olup olmadığıyla ilgili endişelerde artış olabilir.

- Acaba çocuğum sağlıklı olacak mı?
- Ya başına bir şey gelirse?
- Ya çocuğum özürlü olursa?
- Ya çocuğumun boynuna kordon dolaşırsa?
Vb. endişeler bitmek bilmez.

Endişe duygusu, tüm duygularımız gibi bize yardımcı olan, insani bir duygudur; belli bir miktarda da olması gereklidir. Normalde endişenin amacı bizi gelecekte olabileceklere karşı hazırlıklı olmak konusunda uyarmaktır. Örneğin "ya üşütüp hasta olursam" endişesi bizi önlem almaya yönlendirir ve üstümüze bir şeyler giyeriz.

Ancak bazı durumlarda endişe daha yoğunlaşabilir ve önlem almak gibi bir şansımız da olmaz. Örneğin "ya çocuğum özürlü olursa" endişesi önlem alınabilecek türden bir endişe değildir. Bu riski azaltmak için gebeliğin başlarında bazı testler yapılabilir. Ve bu testler de tüm gebelere rutin olarak yapılır. Bunun dışında önlem almak mümkün değildir.

Endişe duygusu neden herkeste farklı yoğunlukta yaşanır?

Bunun bir nedeni olaylara yüklediğimiz anlamdadır. Bazı anne adayları doğuma ve bir çocuk sahibi olmaya çok fazla anlam yüklerler, dolayısıyla endişeleri de artar.

Bu durumu bir örnekle açıklamaya çalışacağım:

Diyelim ki sizin evinizde kristal bir vazonuz var. Bu vazo sizin için çok değerli. Eğer bu vazoya çok fazla anlam yüklemeye başlarsanız, sizin için endişe verir hale gelecektir. Evden uzaklaştığınızda acaba vazonun başına bir şey gelir mi? Ya kırılırsa? Ya çalınırsa gibi endişeler artar.

Doğum olayına ve bir bebek sahibi olmaya da gereğinden fazla anlam yüklemek endişenizi artırabilir. Unutmayın çocuk devam eden hayatınıza küçük bir renk katacak, ancak rengini topyekün değiştirmeyecektir.

Sağlıklı günler dileğiyle... Psk. Ferahim Yeşilyurtyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın