MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -DOĞUM İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Hatalı öğrenmeler sonucu geliştirilen yanlış inançlar sıkıntı kaynağı olabilir. Sancıların dayanılmaz olduğu, doğumun çok riskli ve zor olacağı düşünceleri, doğum anında sakatlanabileceği yada hayatını yitirebileceği korkuları görülebilir.

Anne adayı çocukluğundan bugüne kadar geçen sürede doğuma ilişkin, toplum tarafından verilen pekçok mesajı almaktadır. Alınan mesajlar anne adayının doğuma ilişkin tutumunu olumlu ya da olumsuz biçimde etkilemektedir. Eğer çevresinde doğumla ilgili daha çok olumlu örnekler yaşanmış ve anlatılmış ise anne adayının doğuma ilişkin tutumunun olumlu tersi durumda ise olumsuz olacağı söylenebilir.

Çevremizde olup biten olaylar bizim üzerimizde bazı etkiler bırakmaktadır. Ve bu etkiler de olaylara karşı tutumumuzu yönlendirmektedir. Örneğin uçuş güvenliği ile ilgili medyada verilen olumsuz nitelikteki mesajlar uçak yolculuğuna ilişkin olumsuz tutumun oluşmasına neden olmaktadır. Bir uçak düştüğünde hemen yayına ara verilir ve haber flaş haber olarak topluma duyurulur. Oysa hergün dünyanın yüzlerce hava limanından kalkan binlerce uçağın seferlerinde herhangi bir aksaklık olmadan uçtuklarını hiçbir yayında göremezsiniz.

Aynı şekilde doğuma ilişkin haberler de ister medya kanalı ile olsun isterse fısıltı gazetesi kanalı ile olsun genelde negatiftir. Yeryüzünde hergün binlerce doğum gerçekleşmektedir. Ancak bunlar pek anlatılmamakta, bunun yerine meydana gelen aksilikler anlatılmaktadır.

Hal böyle iken peki neden insanlar negatif mesajlar vermeye devam ederler?

Düşünün ki bir mağazadan kışlık ayakkabı satın aldınız. Eğer memnun kalırsanız kaç kişiye bu durumdan bahsedersiniz? Eğer memnun kalmazsanız kaç kişiye bahsedersiniz?

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar memnuniyetini ortalama 8 kişi ile, memnuniyetsizliğini ise 28 kişi ile paylaşıyor. Bu davranışın altında kurumdan intikam alma düşüncesi yatıyor olabilir. Diğer bir neden ise "ben zarar gördüm, sen zarar görmemek için önlem al" düşüncesi yatıyor olabilir.

Çevremizde anlatılan doğuma ilişkin olumsuz olayların anlatılma nedeni daha çok ikinci nedendendir. İnsanlar başlarına gelen aksilikleri anlatarak bu tür aksiliklere karşı önlem almanızı sağlamaya çalışırlar.

Ancak bu mesajlar anne adayının doğuma yönelik endişelerini daha da çok arttırırlar. Çünkü çok ender olarak gelişen komplikasyonlar sanki her doğumda ortaya çıkacakmış gibi algılanabilir.

Sizlere önerim; çevrenizde anlatılan bu doğum efsanelerine çok fazla önem vermemeniz yönündedir. Eğer bir endişeniz varsa bunu doktorunuz ile paylaşmaya çalışın.

Bu mesajların büyük bir kısmının da olumsuz olaylardan meydana geldiği aşikardır.

Psikolog Ferahim Yeşilyurtyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın