MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -ERKEKLERİN TAKINTISI : PENİS BOYU

Bir çok erkek, yaşamlarının herhangi bir döneminde penislerinin boyu ve işlevi konusunda kaygı yaşar. Eski Yunan efsanelerinden beri, hakkında en çok konuşulan, bir güç sembolü olarak kabul edilmiş konulardan biridir.

Babaların, çocuklarının penisini eşleri dostlarına göstermekle başlar bu yarış, ardından okulda erkek arkadaşların birbirlerinin penislerine bakarak “kimin daha büyük acaba?” diyerek beslenir. Ardından ergenlik gelir, “günde kaç kez masturbasyon yapabilirsin?” iddiaları üzerine kurulan güç yarışı devam etmektedir. Bu takıntı, “cinsel ilişkide penisin boyu önemlidir” inanışı ile yıkılması imkansız bir kale haline gelir.

Bir çok erkek, eşlerindeki orgazm sorunlarını penis boylarına bağlar. Pornografik yayınlar ile kendini karşılaştırmaya başlar. Arkadaş muhabbetleri inanışlarını iyice pekiştirmiştir. “O” artık eksik bir erkektir!

Penis, cinsel işlevi sağlayan, üreme ve idrar yollarının dışarı açılmasını sağlayan bir organdır. Penisin dış kısmı hassas ve ince bir deri ile örtülüdür.Penisin iç kısmını süngersi bir doku ve kan damarları oluşturur. Cinsel uyarılmanın gerçekleşmesi ile beraber bu doku kan ile dolar ve penis sertleşir. Penis boyu kişiden kişiye değişebilir. Gevşek halde iken ortalama 5-9 cm., sertleşmiş halde iken 10-18 cm. boyutlarına ulaşabilir. Sağa veya sola eğrilikleri olabileceği gibi, renk değişiklikleri de olabilir. Penis boyu ile üreme yeteneği ve işlevi arasında hiçbir bağlantı yoktur.

Vajina, 10-12 cm. uzunluğunda, sirküler kas dokusundan meydana gelmiş bir organdır. Vajinanın en çok haz alınan bölümü ilk 3-4 cm.lik kısmıdır. Yapılan çalışmalarda, bu kısım ile klitoris arasında sinirsel bağlantılar bulunmuştur.

Kadında cinsel haz merkezi sanıldığı gibi vajina değil, klitoristir. Oysa bir çok kadın “bızır” diye de isimlendirilen klitorisin yerini bile bilmemektedir. Her kadın sürekli, ritmik ve yaygın uyarı ile klitoral yoldan orgazm olurken, vajinal yol ile kadınların %50’si orgazm olmaktadır. Bu doğal bir olgudur ve patolojik bir yanı yoktur. Bazı kadınlar, orgazm olabilmeleri için klitoral uyarıya da ihtiyaç hissederler.

Günümüzde, 7 cm. lik sertleşmiş penis boyunun vajinal orgazm için yeterli olduğu kabul edilmektedir. Penis boyunun önemli olduğu gibi düşünceler, cinsellikten alınabilecek keyfi bir takım uzunluk ölçülerine bağlayan, erkekte sertleşme kaygısı oluşturan, cinselliği bir güç yarışı haline getiren, cinsellikten alınan hazzı engelleyen inanışlardır.

Bu yarışa katılıp katılmamak sizin tercihinizdir. Ancak, cinsellik bir yarış değildir.

Dr Basri Doğu Psikiyatrist Cinsel İşlev Bozuklukları Terapistiyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın