MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -ERKEN BOŞALMA

Erkeklerin cinsel işlev polikliniklerine en sık başvuru nedeni olan erken boşalma, cinsel birleşme gerçekleşmeden ya da birleşmeden kısa bir süre sonra boşalmanın gerçekleşmesidir. Bir süre vermek gerekiyorsa birleşmeden sonraki dört dakika içindeki boşalmalar erken boşalma olarak kabul edilmesine rağmen, dört ile yedi dakika arasındaki boşalmalarda şayet denetimsiz ise erken boşalma olarak kabul edilirler. Aslında erkeğin boşalma süresinden daha önemli olan boşalmanın erkeğin denetiminde ve isteğinde gerçekleşip gerçekleşmediğidir.

Erkeklerde sertleşme denetim altında olmayan bir refleks olmasına rağmen, boşalma denetimi öğrenilebilir bir refleksdir. Bir benzetme yapacak olur isek çocukların tuvalet alışkanlığını öğrendikleri gibi, erkeklerde bu denetimi öğrenebilirler. Boşalma kontrolü belli bir noktaya kadar istemli, bir noktadan sonra refleks olarak gerçekleşir. Erken boşalma sorunu olan erkeklerde boşalma gerçekleşmeden önce penislerinden gelen duyumları fark edemedikleri için refleks olarak boşalırlar.

Masturbasyon kısa zamanda boşalmayı hedeflediğinden, cinsel deneyimi masturbasyondan ibaret olan erkeklerde erken boşalmadan bahsedemeyiz. Yani masturbasyon erken boşalma için bir kriter değildir. Çoğu erkek yaşları ilerledikçe ve cinsel tecrübeleri arttıkça boşalma kontrolünü kendiliklerinden öğrenirler.

Erken boşalma için önerilen antidepresan ilaçların, alkol alımının, krem, pomad ve spreylerin hepsinin etki mekanizması uyarılmayı azaltmasıdır. Yani uyarılma azaldığı için boşalma gecikmiş olarak görünür ama yine denetimsizdir. İlaçlar ya da diğer uygulama maddeleri kesildiğinde sorun tekrarlayacaktır. Kişinin ömür boyu ilaç almasıda mümkün görünmediği gibi bu ilaçların ciddi sonuçlar doğurabilecek yan etkileride bulunmaktadır.

Erkeğin boşalmayı engellemek için ilişki esnasında başka şeyler düşünmek ya da kendi canını yakarak geciktirmeye çalışması cinsellikten alınan keyfi ve hazzı azaltacaktır.

Erken boşalma, cinsel sorunlar içinde tedavisinin en yüz güldürücü sonuçları verdiği sorunlardan biridir. Terapilerde %90 lara ulaşan oranlarda sonuç alınır. Erken boşalma tedavisinin amacı boşalma süresinin geçici olarak değil, kalıcı olarak kişinin boşalma refleksi üzerinde denetimini istemli olarak sağlamasını öğrenmesidir.

Dr Basri Doğu Psikiyatrist Cinsel İşlev Bozuklukları Terapistiyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın