MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -EVDE GÜVENLİ ORTAM

Çocuğunuz biraz büyüdüğünde, anne babaların başlıca endişesi çocuğun ev kazalarına karşı korunması yönünde olmaktadır. Bu konu daha çok çocuklar ile ilgili olmasına karşın; anne babaların endişelerini artırdığı için bu hafta bu konuyu incelemek istedim.

Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra üzerine titrediğiniz çocuğunuz biraz büyüyüp otonomi kazanmaya başladığında (kendi başına hareket etmeye başladığında) artık onu kontrol etmeniz oldukça güçleşecektir. Ve evdeki her yeri karıştırmaya başladığında çocuğunuz için tehlike çanları çalmaya başlamaktadır. Anne babaların endişelerini azaltmak için evde bazı güvenlik önlemlerini almak gerekli olacaktır.

Çocuk acil servislerine gelen vakaların büyük çoğunluğunun ev kazaları ile ilgili olduğu belirtilmektedir.

Bu konuda olabilecek tehlikeleri ortadan kaldırmak için aşağıdaki önlemleri almanız sizleri rahatlatacaktır.

* Evde risk faktörlerini belirleyin; merdivenler, pencere ve mobilyalar keskin köşeli değil, yuvarlak hatlı olmalıdır. Bunu sağlamak için mobilyalara takılacak aparatlar büyük marketlerde bulunmaktadır.

* Emekleyen veya yürümeye başlayan çocuklarınızı merdiven gibi yerlerden uzak tutun.

* Bebeğinizin uyuduğu yatağın kenarlarının korumalı olmasına dikkat edin.

* Bebeklerin solunum borularının çok dar olmasından dolayı, boğulmalarını önlemek amacıyla kuruyemiş, mısır, şeker gibi yiyecekleri ortada bırakmayın.

* Yine boğulmaları engellemek için düğme, boncuk, tespih gibi malzemeleri çocuğunuzun ulaşabileceği yerlere bırakmayın.

* İlaç, kimyasal ve temizlik malzemelerini çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde bulundurun.

* Evdeki kibrit, çakmak gibi yanıcı maddeleri yangın riski açısından çocuklarınızdan uzak tutun.

* Elektrik prizlerinin kapağına koruyucu aparatlar takın (çocuklar ellerine geçen çatal, kaşık gibi iletkenleri prize sokabilirler).

* Evde ateşli silahınız varsa silahınızı mutlaka saklamaya dikkat edin. Ve saklarken de silahınızın boş olmasına çalışın.

Bu önlemler evde alınması gereken önlemlerdir. Bu önlemleri aldıktan sonra çocuğa daha güvenli bir ortamda oyun oynama fırsatı vermiş olursunuz. Böylece hem siz kendinizi iyi hisseder hem de çocuğa daha az müdahalede bulunmuş olursunuz ki; bu çocuğunuzun psikolojik ve fizyolojik gelişimi için çok önemlidir.

Unutmayın! Küçük bir önlem daha büyük üzüntüleri azaltacaktır.

Sağlıklı günler dileğimle...

Psikolog Ferahim Yeşilyurtyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın