MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -DOĞUM KORKUSU VE BAŞETME YÖNTEMLERİ

Dr.Ali Ayas Psikiyatrist International Hospital

Hemen her anne adayı için hamileliğin öğrenilmesiyle başlayan heyecanlı ve çoğunlukla da umutlu olan süreç, doğumun yaklaşmasıyla birlikte bazen yerini endişeli bir bekleyişe bırakabilir. Bazı hamilelerde görülen doğum korkusu aslında “doğurma eyleminden” ve bu sırada çekilecek olan sancılardan korkmak anlamını taşımaktadır. Bu konuda aile büyükleri veya çevredeki daha önce doğum yapmış kadınlardan öğrenilen ve çoğunlukla da abartılı olarak aktarılan deneyimler bir çok anne adayını gergin bir bekleyişe sürüklemektedir. Bazı kadınlar doğum anını zihninde bir kabus gibi tekrar tekrar canlandırarak erkenden bir endişeye kapılabilirler. Bu kabusta; kontrolünü yitirip bağırıp çağıran, acılar içinde kıvranan, bacakları iki yana açılmış bir şekilde en mahrem yerlerine soğuk metal aletlerin değdiği bir kadın ve asık suratlı doktor ve hemşireler başrolleri oynamaktadır.

İşte size “doğum korkusundan” korkmamak için bazı öneriler:

• “Korkunun ecele faydası yoktur”. Unutmayın bu bir son değil tam tersine sizden kopan bir can ile paylaşacağınız uzun bir ömrün ilk anlarıdır.

• Eşinizle beraber doğumla ilgili yazıları okuyun bu konuda açılan doğuma hazırlık kurslarına katılın.

• Doğum süresi (yapılan doğum sayısına bağlı olmak üzere) 12-14 saat kadardır.Yani çekeceğiniz sancı sonsuz değildir. Üstelik bu 12-14 saatin sadece birkaç saati yoğun bir rahatsızlıkla geçecektir. Sancıyla geçirdiğiniz her saniye sizi bebeğinize biraz daha yaklaştırmaktadır.

• Mümkünse eşinizle yada sevdiğiniz birisiyle doğum salonunda olmanız sizi rahatlatabilir.

• Doktorunuzun size öğreteceği soluk alıp verme ve gevşeme egzersizlerini mutlaka bir ev ödevi gibi uygulayın. Unutmayın bu egzersizler, doğum anında bebeği dışarı ittiren kasların gevşemesini sağlayarak daha az sancı çekmenizi sağlayacaktır.

• Sancısız bir doğumu değil, doğuma hazırlanmayı hedefleyin.
yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın