MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -HAMİLELİKTE EK STRES FAKTÖRLERİ

Hamilelik;

beraberinde getirdiği çeşitli değişimler sebebiyle stresin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Sıkıntı, kaygı ve korku gibi duygular sıklıkla yaşanır. Yaşanan bu duyguların yoğunluğu, aileden aileye değişebilir.

Duyguların yoğunluğunu arttıran en önemli değişkenler, eş ile ilişkiler ve yakın çevreden sağlanan destektir. Bu dönemde eşin bilinçli olması, eşine destek olabilmesi, yaşadığı duyguları anlayabilmesi oldukça faydalıdır. Bu noktada aile yapısının tam olarak oturmadığı, çatışmaların devam ettiği bir çok çiftin sorunlar yaşadığını görmekteyiz.

Evliliklerdeki çözümlenemeyen çatışmalar, hamilelik döneminde de kendini gösterecektir. Hatta hamilelik döneminde boşanmaya kadar giden çatışmalar görülebilmektedir. Çatışmaların büyük bir kısmı ailesel öğelere dayanır; "Benim ailem, senin ailen" türünden tartışmalar bitmek bilmez. Hukukçuların belirttiğine göre, evliliklerde boşanmaların 2/3’ü 3.şahıslar nedeniyle olmaktadır. (özellikle de gelin-kayınvalide tartışmaları)

Bazen bu nedenlerden dolayı 2 kişi değil, sanki 2 aile evlenmiş gibidir. Sık sık tartışmalar yaşanır. Aslında gerçekte çarpışan ailelerden, en çok zararı eşler görür.

Ailelere önerim; hamilelik döneminin daha rahat biçimde geçirilmesi için, mümkün olduğunca aile savaşlarına girmemeleridir. Bazı sorunların çözümü ertelenebilir, çünkü bu dönem çok ciddi sorunla uğraşmak için uygun bir zaman değildir.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt / International Hospitalyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın