MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -HER ŞEY ONDA VAR

Teknolojiden ne beklersiniz? Az enerji harcama, olabildiğince az yer kaplama, sessiz çalışma, maliyetinin düşük olması... vb. Acaba tüm bu özelliklere sahip olan ve bize ücretsiz olarak doğum öncesinde hediye edilen bir organımızın ne kadar farkındayız?

Bu yazımızda hayatımızın bütününü yönlendiren, çok çalışan, ama az yorulan beynimize daha yakından bakalım istedim.

Beynin yapısını inceleyip de hayretler içinde kalmamak mümkün değil gibi geliyor bana.

Beyin en erken oluşan organlarımızdan biri. Bebek yaklaşık 3 haftalıkken anne karnında beyin gelişmeye başlıyor. Ve doğumdan sonra da beyin gelişimi devam ediyor. Anne karnında beyin oluşum evresinde saniyede 250 bin sinir hücresi oluşuyor. Saatte oluşan sinir hücresi sayısını varın siz hesaplayın.

Bir çok organımızın yapısal olarak gelişmesi anne karnında tamamlanır. Daha sonraki büyüme, hücre bölünmesi yoluyla gerçekleşir. Buna karşılık beyin hücre sayısı açısından gelişmesini doğumdan çok önce tamamlar. Bu durum büyük ihtimalle bebeklerin doğum öncesinde çekilen ultrason görüntülerindeki başın, bedene oranla çok iri olarak görünmesini de açıklamaktadır. Ancak hücre sayısı doğumdan önce tamamlansa da, hücrelerdeki yapısal değişme hayat boyunca devam eder.

Yetişkin bir bireyin beyni ortalama 14 milyar hücreden oluşur. Aynı zamanda 14 milyar hücre arasında 10 trilyonluk da bağlantı vardır. İnsan beynindeki hücreler arasındaki bağlantı zenginliğini anlatmak için P. Russel, beynin 1 gramının bütün dünyadaki telefon ağına eşit sayıda bağlantı içerdiğini söylemiştir. Ve esas muhteşem olan da tüm bu hücre ve bağlantıların yaklaşık 1,5 kg içine yerleştirilmiş olmasıdır.

Beynimiz tüm bu işleri yaparken son derece de ekonomiktir. 1 dakikada geçen toplam yarım litrelik kanla tüm işlevler yerine getirilir.

Beynimizin diğer bir özelliği ise sınırsız öğrenme kapasitesine sahip olması ve yorulmasıdır. Kol kaslarımız biraz fazla kullandığımızda yorulur ve performansı düşer. Oysa beyin farklı çalışır. Bir kişi ne kadar öğrenirse, beyin o kadar daha iyi çalışır.

Hayat boyu daha çok şey öğrenmek dileğiyle...

Psikolog Ferahim Yeşilyurt International Hospital İstanbulyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın