MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -İŞKOLİKLİK NEDİR ?

İşkoliklik ;

bireyin hayatındaki birçok faktörü göz ardı ederek tamamen işe kanalize olmasıdır. İşkoliklik de alkoliklik gibi bir bağımlılıktır . Bu benzerlik nedeniyle işkolik tanımı kullanılmıştır . İşkolikliği diğer bağımlılık türlerinden ayıran , alkol ya da uyuşturucu gibi bağımlılıkların her zaman ahlaksızlık olarak değerlendirilmesine karşın , işkolikliğin çoğu zaman bir üstünlük gibi gösteriliyor olmasıdır .

ÇOK ÇALIŞAN İŞKOLİK MİDİR ?

Çok çalışanlar işlerini tamamlamak için gerekli olanı yaparlar . Yapılması gereken iş bitirildikten sonra dinlenmek için arkadaşlarına , ailesine , ya da kendi hobilerine zaman ayırırlar. Çok çalışanlar kısa dönemli ve tanımlanmış hedeflerle ulaşmak için uzun saatler boyunca çalışırlar .

İşkolikler ise , tamamlamaları gereken önemli işler olmasa dahi sürekli olarak uzun saatler boyunca çalışırlar . Geç saatlere kadar işyerinde kalırlar , hafta sonu ve tatillerini de işyerinde geçirirler. İşkolik insanın işinden uzaklaşması da yeterli değildir. Çünkü gittiği her yerde işini de birlikte götürecektir.

ÇEVRESİ NASIL ETKİLENİR ?

İşkolik ebeveynlerin çocukları da işkoliklik tehtidi altındadır. İşkolik ebeveyn , çocuklarını kontrol altında tutmayı ve onlardan yapabileceğinin en mükemmelini yapmasını bekleyebilir. Bu tür davranışlar çocukların da işkolik olmalarına neden olabilir. İşkolikler işleri uğruna uyku , yemek , spor gibi ihtiyaçlarını ailelerini , arkadaşlarını , manevi ihtiyaçlarını ve eğlenme gereksinimlerini göz ardı edebilirler. Eşleri ve çocuklarıyla kişisel ilişkilerini ihmal ederler . İşkolikler diğer insanlarla çok yakın ilişkilere sahipmiş gibi görünse de genellikle yüzeysel ilişkiler kurarlar. Çok ender olarak bir hobiye sahiptirler. Çünkü hobi onlar için sadece zaman kaybıdır .

TEDAVİSİ NASILDIR ?

Bu kişiler iş dışında , işten bağımsız bir yaşam geliştirememişlerdir. Bu nedenle yapacak işleri olmadığında büyük bir boşluk duygusu hissederler . Bu duygudan kaçınmak için tekrar işe sarılırlar . İşkoliklerin genelde kendine güvenleri azdır. İşe bağımlı davranışla uzun süreler meşgul olmak , bağımlıyı duygulara , işyeri koşullarına ve kendi vücudunun Duygusal ve ruhsal sağlığının durumuna yabancılaştırır. İşten uzaklaştığında kendini tuhaf hissedebilir. İşkolik bağımlılığı nedeniyle anksiyete , boşluk ,kontrol eksikliği ve yaşamın gerçekleriyle ilgili diğer duygulardan kaçınmaya çalışabilir. İşkolikler genelde kendi istekleriyle tedaviye başvurmazlar. İşlerine ayırdıkları zaman nedeniyle kendilerini ihmal edilmiş hisseden eşler tarafından ya da aşırı mükemmel davranışlar beklentisi nedeniyle çocuğunda oluşabilecek psikolojik problemler sonucunda tedaviye gelebilirler.

İşkolikliğin tedavisinde kişinin işine aşırı bağımlı hale gelmesine neden olan faktörler araştırılmaya çalışılır . Aynı zamanda ihmal edilmiş iş dışı etkinliklere de yönlendirme yapılarak , kişinin yaşamı yeniden şekillendirilmeye çalışılabilir.
yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın