MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -KOLAY YOLU SEÇİYORUZ

14 Ağustos 2003 Pazar günü sabah gazetesini açtığımda manşet haberde "ölümüne estetik" başlığı vardı. Merak ettim, haberin devamını okumaya başladım. 35 yaşındaki bir kişi 20 kilo vermek için midesine silikon bant taktırmayı istemiş ancak yapılan operasyon sonrası ortaya çıkan komplikasyon sonucu hasta hayatını kaybetmişti.

Haber hem üzücü hem de ilginç gelmişti. İlginç olan yanı bir insanın 20 kilo vermek için ameliyat olmasıydı. Zayıflama için kullanılan bu tür yöntemler aşırı düzeyde kilo fazlası olan kişiler için uygun olabilir ancak 20 kilo bence diyet uygulayarak da verilebilirdi. Ama diyet yapmak uzun süreli ve zahmetli bir iştir, belki de bu nedenle kısa sürede sonuç almaya çalışılmış ve cerrahi yöntem denenmiştir.

Son yıllarda insanların bilinen yöntemlerin dışında daha kolay ve daha az zahmetli uğraşlar içinde olduğunu görüyoruz, zayıflama da bunlardan bir tanesidir. Zayıflamak isteyen birçok kişi nasıl kilo vereceğini aslında çok iyi bilmektedir. Ancak daha kolay yolunun olabileceği düşüncesiyle mucizevi çarelere yönelmektedirler. Cerrahi yöntemler, çamur banyoları, hipnozlar, akupunkturlar hep kısa yoldan sorunu halletmeye yönelik çabalardır.

Bu yöntemlerin tümünde sorumluluk tamamen yönteme yüklenmiş durumdadır. Dolayısıyla sizin zayıflamak için ekstradan bir şeyler yapmanıza gerek kalmaz. Örneğin vücudun belli bölümlerine küçük dozda elektriksel akım verilerek uygulanan zayıflama metodunda, kişinin hiçbir şey yapmasına gerek kalmaz. Cihazın proplarını takması ve beklemesi yeterlidir. Bu durumda kişi zayıflamak için ekstra bir çaba göstermeyecek hem de başarısızlığın sorumluluğunu uyguladığı yönteme yükleyerek, sorumluluktan kaçacaktır.

İnsan psikolojisinde "en az enerji prensibi" işler. Bir kişi, bir işi en kısa yoldan, en az enerjiyi kullanarak yapmak ister. Bunu parklardaki yollar arasında küçük patikalardan görebilirsiniz. Dik çizgilerle kesişen yolların arasından daha kısa mesafeli çimlerin üzerinden ana yollar oluşturulur.

Psikolojik açıklaması böyle olmakla birlikte durumun giderek abartıldığını düşünüyorum. Son zamanlarda bilgi almak, fikir sormak için gelen telefonların çoğunda bu tür kolaycılık yöntemleri var.

Örneğin bazı sorular şöyledir:

Hipnoz ile yabancı dil öğrenmek istiyorum, sizce uygun mudur? Geçerli bir yöntem midir?

Zayıflatan psikiyatrik ilaçlardan almak istiyorum

Sigarayı bıraktıran ilaç var mı?

Panik Atak NLP ile geçer mi?

Bu yöntemlerin hepsi, kısa yoldan zahmetsizce amaca ulaşmak içindir. Oysa bu amaçlara ulaşmak için ispat edilmiş bilimsel yöntemler mevcuttur. Yabancı dil öğrenen milyonlarca insan bildiğimiz yöntemlerle öğrendi. Öyleyse kolaycılığa kaçmak niye?

Psk. Ferahim YEŞİLYURT International Hospital İstanbulyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın