MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -KURALLAR VE BİZ

Geçen hafta deniz otobüsünde iken bir tartışmaya şahit oldum. Bir yolcu diğer yolcuların ısrarla karşı koymalarına aldırmadan cep telefonu ile konuşmaya devam ediyordu. Eminim sizin de başınıza benzer olaylar gelmiştir.

Başka bir gün tramvayda benzer bir olayla karşılaştım. Yine bir kişi elinde cep telefonu ile konuşuyordu. Birkaç kişi ile itiraz ettik. Adama uyarıda bulunduk. Adamın cevabı olaydan daha ilginçti. “Kardeşim, ben Almanya ile konuşuyorum, siz ne diyorsunuz. Ben ihracatçıyım.”

Bu kişi kuralın olduğunu biliyordu. Ancak kurala kendince bir yorum getiriyordu. Yorum muhtemelen şu idi: “Önemli konularda, kurallar ihlal edilebilir. Adam ihracat yapıyor, bu ülkenin vatandaşlarına döviz getiriyordu. Böylesine ulvi bir iş yaparken biz ise önemsiz şeylerle uğraşıyorduk.”

Bu olaylardan yola çıkarak Türk insanının kurallarla ilişkisine kısaca bakalım istedim. Kurallarla bizim aramızda yazılı olmayan bazı açıklamalar var.

Bunlar:

* Önemli durumlarda kurallar ihlal edilebilir: Arabanın arkasına gençlerin doluşup bağırması yasaktır. Ancak bu eğer bir asker uğurlama töreni ise kimse bu durumda yasak düşünmez. Durum çok doğal kabul edilir.

* Kurallar gereklidir ama başkalarının uyması için yapılmıştır. Benim için değil: Yere çöp atmak yasaktır. Trafikte aşırı hız yapmak yasaktır. Çevreyi kirletmek yasaktır. Bunu yapanlara kızarız ancak bazen bizim de bu kurallara uymadığımız görülmüştür. Bazı milletvekillerinin uçaklara silahları ile girmek istemeleri bu nedenle olabilir. “Kurallar gerekli ama başkaları için” diye düşünüyor olabilirler.

* Bir kereden bir şey olmaz: Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal “Anayasayı bir kez delmekle bir şey olmaz” demiştir. Devlet arazisine gecekondu yapmak yasaktır. Ancak durum bir kereliğine görmezlikten gelinebilir. Bir süre sonra her yer gecekondu ile dolabilir. Oluşan yeni durumda yeni çözümler üretilir. Ve bir kerelik af çıkarılır. Ancak bir kerelik af, ardından gelecek yeni afların da habercisidir.

* Türkiye de yasakların olması onun yapılamayacağı anlamına gelmez: Trafikte emniyet şeridinden gitmek yasaktır. Ancak çoğunlukla araçlar emniyet şeridinden ilerlerler. Ve bu duruma polisler genellikle müdahale etmez. Korsan CD satışı yasaktır. Ancak Defterdarlığın kapısının önünde korsan CD satan kişilere rastlamışızdır. Kapalı yerlerde sigara içmek yasaktır. Ancak tüm Türkiye’de 3 yılda 100 kişi bile bu yasak nedeniyle ceza almamıştır. Tüm bu olaylar bize kuralların olabileceğini ama yine de bazı şeylerin yapılabileceğini gösterir.

İşte bu ve buna benzer yazılı olmayan kurallar nedeni ile bizim kurallara tam olarak uymamız mümkün olmamaktadır. Toplumsal düzen ancak bazı kuralların uygulanması ile sağlanabilir.

Sağlıklı günler dileği ile

Psik. Ferahim Yeşilyurt
yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın