MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -MUTLULUK ALIŞVERİŞTE!

Yeteri kadar ayakkabınız olduğu halde yine de dışarı çıkıp bir ayakkabı daha aldığınız oldu mu? Yada çanta veya makyaj malzemesi? Niçin bu kadar alışveriş yapıyoruz? Bizi alışverişe yönlendiren sebepler nelerdir? Bu yazıda bu konuyu irdelemek istedim...

Büyükşehir hayatında insanlar yoğun bir tempo ile çalışıyorlar. Bu çalışma süresince pek çok ek stres faktörü ile karşı karşıya geliyorlar. Trafik, şehrin gürültüsü, kapalı mekanlara sıkışıp kalma sıkıntısı vb.

Modern yaşamda kadınların rolü biraz daha değişerek iş yaşamı ile birlikte anılmaya başladı. Bu durum kadınların günlük yaşamda ek rollere bürünmesine neden oldu. Kadın günlük yaşamında çalışıyor, aynı zamanda ev işi yapıyor, çocuğuna bakıyor ve kocasına karşı eş rolünü sürdürüyor.

Karı-koca yoğun bir tempo içinde çalışan insanlar artık hafta sonunu iple çeker hale geliyorlar. Hafta sonlarımızı eğer eğlenceli ve dinlenerek geçirirsek bir sonraki haftaya daha rahat başlayabiliyoruz.

Modern insanın yaşam tarzı içinde hafta sonunun önemini çok iyi bilen pazarlama guruları, planlı biçimde çeşitli kanallardan “Büyükşehir insanı, mutsuz yada sıkıntılı isen alışveriş yaparak rahatlayabilir; mutluluğu yakalayabilirsin” mesajını vermeye başladılar. Bu mesaj özellikle dergi ve televizyon aracılığı ile verildi ve verilmeye devam ediyor.

İnsan koşullanan bir varlık. İnsanları farklı amaçlar için koşullayabilirsiniz. Örneğin; uçakların güvenilmez olduğunu sürekli vurgularsanız bir süre sonra fobik insan sayısını artırabilirsiniz. Aynı şekilde medyada bazı mesajları tekrar tekrar verirseniz insanları koşullandırmaya başlarsınız. Bir içecek reklamında “mutluluğu yakala” deniliyor. Mutluluğu yakalamanın formülünü size veriyor: Bu içecekten içmek, yani çıkıp alışveriş yapmak.

Medyada verilen çeşitli mesajlarla insanlar alışveriş yapmaya yönlendiriliyor. Sonuçta çılgınca alışveriş yapan insanlar, kredi kartı mağdurları olarak ortaya çıkıyor.

Artık alışveriş düşkünlüğü psikolojik olarak incelenmeye başladı. Yapılan çeşitli araştırmalarda alışveriş yapmanın insandaki seratonin hormonunu artırdığı yönünde bulgular elde edildi ve alışveriş düşkünlüğü bir bağımlılık şeklinde ele alınmaya başlandı.

İhtiyaç duyulmayan şeyleri satın almamak ve kredi kartı mağduru haline gelmemek için size bazı öneriler sunmak istiyorum:

- Alışverişe çıkmadan önce bir liste yapın, eğer alışverişe hedefsiz giderseniz başka kişilerin hedefi olabilirsiniz ve ihtiyacınız olmayan şeyleri alarak alışverişten dönebilirsiniz.

- Mutsuz ve keyifsiz olduğunuz dönemlerde alışverişe çıkarken daha dikkatli olun. Çünkü bu anlarda alışveriş kararlarınız hatalı olabilir. Aynı zamanda mümkünse yanınıza yeteri kadar nakit para alarak, kredi kartını kullanmamaya çalışın yada en iyisi kredi kartınızı evde bırakın.

- Bir şeyin ucuz olması onun alınması için yeterli değildir. Aynı zamanda sizin için “ne kadar gerekli?” sorusunu kendinize sormanız gerekir.

- Sürekli olarak tüketilen ürünlerde taksitle alışveriş yapmayın.

- Büyük bir alım kararı vermeden önce mağazada bir tur daha atın, ani karar vermeyin.

- Mutlu olmak için alışveriş yapmak yerine sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek yada açık alanda yürüyüş yapmak gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı günler dileği ile... Psikolog Ferahim Yeşilyurt
yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın