MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -TEK TARAFLI BİTEN İLİŞKİDE, KALAN ‘UNUTAMIYOR’

İnternet ve cep telefonuyla iletişimin hızla artıp kolaylaşması, ilişkilerin de hızla başlayıp bitmesinde rol oynuyor. Bu durumda, ilişkileri iyi başlatmak kadar iyi bitirmek de önem taşıyor. Ancak günümüzde taraflardan birinin kafasında ayrılık senaryosunu yazıp, aniden ilişkiyi bitirmesi ve geride yaslı bir sevgili bırakması sık karşılaşılan bir durum. International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, “Taraflardan biri kendini belli bir süre ayrılığa hazırlıyor. Hayatında bir kadın veya erkek olmasa da bahaneler buluyor. Bitirdim deyip çekip gidiyor. Bu durumda kalan kişi, suçluluk duygusu fazla olan bir kişiyse zor unutuyor, aynı kişiye yıllarca takılıp kalıyor” dedi.

İYİ AYRILMAK DA MEZİYET

İlişki bitse de, taraflardan geride kalan, aradan zaman geçmesine rağmen hayatına yeni bir erkeği ya da kadını sokmakta zorluk çekiyor. Aklında sürekli eski sevgilisinin düşünceleri, anılarıyla yaşıyor. Hatta fırsat bulsa ve eski sevgilisi arasa, yeniden ilişkiye başlamayı bile düşünüyor. Oysa tüm bunlar, taraflardan birinin aniden çekip gitmesiyle ortaya çıkan olumsuzluklar…Bu nedenle, güzel ve iyi başlayan bir ilişkiyi karşı tarafı kırmadan, somut gerekçeler sunarak, nezaketle bitirmek büyük önem taşıyor.

İLİŞKİ SÜRDÜREMEYENLERE DİKKAT

Bazı erkekler ya da bazı kadınlar ilişkilerini sürdürme konusunda beceriksiz oluyor. Dr. Ali Ayas, bu kişilerin hangi ilişkiye başlarlarsa başlasınlar, zihinlerinde mutlaka bir ‘ayrılık senaryosu’ hazırladıklarını belirtiyor. Ortada ayrılmayı gerektiren bir tartışma, kişiliğe yönelik hakaret, şiddet, üçüncü bir kişinin varlığı sözkonusu olmasa da ayrılmayı kafasına koyuyor. Günlerce bazen aylarca zihninde ve ruhunda ayrılığın provasını yapıyor. Tüm silahlarını kuşanıyor. Bir gün sevgilisine ‘Ben karar verdim, bitti’ diyor.

İLİŞKİ İYİYKEN KONUŞMUYORLAR

Ayrılmaya endekslenmiş kişiler, ilişki yolunda giderken de, bir sorun olduğunda da hiç konuşmuyorlar. Ayrılık kararını verdikten sonra iletişimi azaltıyorlar, cinselliği sınırlıyorlar, uzaklaşmaya başlıyorlar. Ayrılık kararını açıkladıklarında karşılarındaki kişi şoka uğruyor. Ayrılık sürecini hiç yaşamadığı için ne yapacağını bilemiyor. Bazen aniden ilişkiyi bitiren kişi, başka biriyle de birlikte olmak amacıyla bunu yapabiliyor. Bitiren kişilerin sevgililerine, aniden bitirerek büyük haksızlık yaptıklarını belirten Dr. Ali Ayas, şöyle konuştu: “Kalan kişi ne olup bittiğini merak ediyor, öğrenemiyor. Hissediyor soru soramıyor. Böyle bir ilişkiden sonraki yas süreci geride kalan için çok zor. Kendini suçlamaya başlıyor ama bunu soracak muhatap da bulamıyor. Bu nedenle giden kişiyi sürekli zihninde tutuyor, unutamıyor.”

SUÇLULUK DUYGUSU YÜKSEK KİŞİLER BİTİREMİYOR

Ciddi suçluluk duygusu olanlar ilişkinin bittiğini kabullenmekte zorluk çekiyorlar. İlişkinin bitmesinden kendilerini sorumlu tutuyorlar. İletişimde ‘kafada bitirmek’ diye bir duruma inanmadığını anlatan Dr. Ali Ayas, “İlişikimiz kafamızda başlamıyor ki, kafamızda bitsin? Zaten bu büyük bir haksızlık. İlişki nasıl karşılıklı iki kişinin kararıyla başlıyorsa, yine iki kişinin kararıyla bitmeli. İnsan bir ilişkiden böyle kendi kendine gidemez” dedi. İlişki sürdürmekte beceriksiz olan kişilerin acı çekmemek ve zarar görmemek adına böyle davrandıklarını söyleyen Dr. Ayas, “Hatta bazen sevdikleri insanı o kadar çileden çıkarırlar ki, ayrılık kararını bile ona söyletip bu sorumluluktan da kurtulurlar” diye konuştu.

ANİDEN GİDENE SORUMLULUĞUNU HATIRLATIN

Ayrılmaya tek taraflı karar veren, yasın ve üzüntünün sorumluluğunu almak istemeyen kişilere bu sorumluluğun hatırlatılması gerektiğini savunan Dr. Ayas, şunları söyledi: “Ben zarar görmeyeyim, geride kalan ne yaparsa yapsın diye düşünmek çok kötü. Bu iyi bir ilişki tarzı değil. Kötü ve yıpratıcı bir ilişki tarzı. Böyle yapan kişiye, ilişkinin karşılıklı bitirileceği, sorunun ne olduğu, varsa açıklanması istenmeli. İki taraf için de bittiğine karar veriliyorsa sorun yok. Ancak ilişkiyi tek taraflı bitirmenin nedeni anlaşılamıyor, hesabı iletişim kurarak sorulamıyorsa unutmak da zorlaşıyor.”

KALAN YAS TUTUYOR, GİDEN YENİ İLİŞKİLERE KOŞUYOR

İki kişi sağlıklıysa ilişki de sağlıklı oluyor. Terk edenin kötü bir terk edişle gittiği, kalanın ise öfkesiyle, suçluluk duygularıyla kaldığı ilişkilerde, sağlıklı bir yas da tutulamıyor. Geride kalan yeterince ağlayamıyor, somut bir sebep olmadığı için sürekli kendini suçluyor. Giden ise, çoktan yeni bir ilişkiye ya da ilişkilere yelken açıyor. Dr. Ali Ayas, giden kişinin de yas tutmadığını belirterek, şunları söylüyor: “Oysa ayrıldığı kişiden doğan boşluğun üzüntüsünü yaşamalı, ağlayabilmeli, yaralarıyla baş etmenin yollarını aramalı. Oysa tam tersi oluyor. Yeni yaralarla yeni ilişkilere başlanıyor. Ortada aşk da olmuyor. Ya cinselliğin ağır bastığı ya da yaraların tamirine yönelik bir ilişki oluyor. Yara tamir olunca da hemen başka bir sevgili bulunuyor. Yeni sevgili de sadece yaranın doktoru oluyor, sevgili olamıyor.”

TEMMUZ 2007yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın