MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -ZAMANI YÖNETİN

Doğum sonrasında annelerin en büyük şikayetleri yapılacak işlerin çokluğu, buna karşın zamanın çok kısıtlı olması. Bu nedenle bu hafta yazımızda zaman planlaması konusuna değinmek istedim.

Evde ev işlerinden, çocukla ilgilenmekten kendileri ile uğraşmaya bir türlü vakit bulamamak anneler için sıkıntı kaynağı olmaktadır. Özellikle çocukla ilgilenmek döngüsel bir yol izlemektedir ve ilk aylarda durum şöyle gelişir: Önce çocuğunuzun karnı acıkmıştır, onu emzirmeye başlarsınız, emzirme bitince bu defa gaz çıkarma faslı başlamıştır. Gaz çıkarma bittiğinde bebeğinizin altını değiştirme zamanı gelmiştir. Siz bununla uğraşırken bir de bakarsınız ki bebeğiniz yine acıkmış. Tekrar başa dönersiniz. Bu döngü böyle devam eder.

Üst düzey yöneticiler arasında yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin yalnızca %1’i yeteri kadar zamanının olduğunu söylemiştir.

Hepimizin sahip olduğu tek şey var. O da zaman. Diğer pek çok özellik bakımından kişiler arasında eşitsizlikler vardır. Kiminin boyu uzun, kiminin zekası fazladır. Herkes aynı zamana sahip ise, öyleyse zaman sorunun kendisi değildir. Sorun bizdedir. Yani sorun ne kadar vaktimiz olduğunda değil, sahip olduğumuz zaman dilimi içinde ne yaptığımızdır.

Zaman en az bulunan kaynaktır. Eğer o doğru yönetilmiyorsa, hiçbirşey doğru yönetilmiş sayılmaz.

Drucker

Zaman planlaması konusuna neden önem verilmiyor?

Çünkü bütün kaynaklar arasında görünüşe göre en az anlaşılan ve kötü yönetileni zamandır. Paha biçilmez bir değerin kullanımını şansa bırakıyor, kontrol edip, planlamıyoruz.

"Zaman yönetimi" terimi aslında hatalı bir terimdir. Çünkü insan aslında zamanı yönetemez. Zaman akreple yelkovan arasında belirli bir hızla akıp gider ve biz bu akışa müdehalede bulunamayız. Mesele zamanı yönetmek değil, kendimizi zaman içinde yönetebilmektir.

Aşırı derecede ev işleri ile yada çocukla meşgul olmak öğünülecek yada özenilecek bir şey değil, tersine anne açısında felakettir. Bu görüş pek çok anneyi şaşırtabilir, ancak kendisine zaman ayırmadan bu tür işlerle çok fazla meşgul olan anne bir süre sonra tükenmeye başlayacaktır. Artık eskisi gibi işleri yapamayacak, çocuklarına yardımcı olamayacaktır.

Etkili bir zaman planlaması ile her saat, uygulamada kişiye 3-4 saat kazandırabilir. Planlama zaman almasına rağmen sonuçta vakit kazandırır ve daha iyi sonuçlar getirir. İyi bir zaman planlaması için aşağıdakileri yapabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi daha rahat hissedersiniz, hem de işlerinizi daha kolay bitirebilirsiniz.

Hedeflerinizi yazın

Örneğin; bu hafta için sinemaya gitmek istiyorsunuz. Bu isteğiniz için haftalık programda bir yer bulun. Hangi sinemaya ve hangi filme gitmek istediğinizi belirleyin.

Plan yapmak için zaman ayırın. Faydasını göreceksiniz.

"Çocuk ve ev işleri ile bunu yapmama imkan yok" demeyin. Eğer gerçekten bunu istiyorsanız kolay vazgeçmemelisiniz.

Önceliklerinizi belirleyin

İnsanın hayatındaki sorunlarından biri de önceliklerin sıralamasındaki güçlüklerdir. Bazen önemsiz olan bir şey için saatlerce uğraşıp dururuz, bazense önemli işlere bir türlü zaman bulamayız. Sinemaya gitmek için ayırdığınız zamanı daha sonra da yapabileceğiniz işlerle harcamayın (örneğin; temizlik yapmak gibi).

Gereksiz işlerle ilgilenmeyin

Eğer bir planınız yoksa başka birinin planına dahil olmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer yapılacak işi çok gerekli görmüyorsanız bunun için zaman harcamamaya çalışın.

Sürüncemede bırakmayın

Sürüncemede bırakma alışkanlığı, erteleme alışkanlığı ile yakından ilişkilidir. Kısa sürede yapılacak işler çok uzun zamanda bitirilemeyebilir. Bu nedenle bir tarih belirlemek ve bu tarihte bitirmeye çalışmak faydalı olacaktır.

Zaman sınırlaması koyun

Eğer bir zaman sınırlaması koymazsanız planınızın uygulanma ihtimali oldukça azalacaktır. Bir anda kendinizi "6 ay önce sinemaya gitmek istiyordum, hala gidemedim" düşüncesiyle karşı karşıya bulabilirsiniz.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt
yetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın