MAKALELERİMİZ

   - YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ -ANNELİK ROLÜNE YÖNELİK AÇIKLAMALAR

Düşünsenize dünyaya kendi başına hiçbir şey yapamayan bir canlı getireceksiniz ve bu canlı sürekli olarak sizin ilginize, sevginize ve yardımınıza muhtaç. Bazen kendi ihtiyaçlarınızı erteleyeceksiniz. O her şeyden daha önemli olacak. Cüssesi ailenin en küçüğü olmasına karşın, alınacak kararlarda hep o belirleyici olacak. Evinizi değiştirmenizde, arabanızı değiştirmenizde, sosyal yaşamınızda onun sözü geçecek.

Eviniz ona uygun hale getirilecek, arabanızın bagajı onun eşyalarını almıyorsa, daha geniş bagajlı bir araba düşüneceksiniz. Arabanızın kliması yoksa, kendiniz için düşünmediğiniz bu konforu onun için düşünecek ve klimalı bir araba almaya çalışacaksınız. Tatile gidecekseniz, size uygun olması yeterli olmayacaktır; ona da uygun olması gerekecektir.

Tüm bu detaylar düşünüldüğünde, anne baba olmak konusunda bazı endişeleriniz olabilir. Anne adayları; acaba iyi bir anne olabilecek miyim? Topluma faydalı bir insan yetiştirebilecek miyim? Ben anne olmaya uygun muyum? Şeklinde endişeler yaşayabilmektedirler.

Annelik rolüne daha iyi uyum sağlayan kişilerin özellikleri:

Sorumluluk duygusu: Sorumluluk duygusu ailede kazanılan bir duygudur. Küçük yaşlardan itibaren sorumluluk almaya alışmış bir kişi, büyüdüğünde de bir çocuğun sorumluluğunu rahatlıkla alabilir.

Fedakarlık duygusu: Anne olmak fedakar olmakla eşdeğerdir. Çünkü az önce bahsettiğim olaylar siz çocuğunuza karşı fedakar olmaya yöneltecektir.

Kendi isteklerini erteleyebilme: Anne olmak belli bir psikolojik olgunluğu gerektirir. Psikolojik olgunluk için ise, engellere karşı dayanıklılık geliştirmek ve kendi istek ve ihtiyaçlarını bir süre için erteleyebilmek gereklidir. Bunu kazanmış kişiler annelik rolüne daha kolay uyum sağlarlar.

Kendinizi bu konularda sınayabilirsiniz. Bu üç temel özelliği kazanmış olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak endişelerinizin yoğunlaşması durumunda bir uzmandan yardım alabileceğinizi unutmayın.

Sağlıklı günler dileğiyle... Psk. Ferahim Yeşilyurtyetişkin psikolojisi ana sayfasına dönmek için tıklayınİDA PSİKİYATRİ MERKEZİ © 2009 | bize ulaşın